Samsun
SAMSUN YILDIRAY ÇINAR ANI EVİ

SAMSUN YILDIRAY ÇINAR ANI EVİ

Samsun Yıldıray Çınar Anı Evi Telefon Numarası ve İletişim Adresi, Yıldıray Çınar'ı Yaşatma Derneği

Yetkili Kişi: Yıldıray Çınar

Adres: Zafer Mahallesi Şevketiye Caddesi No.29/A İlkadım / SAMSUN

YILDIRAY ÇINAR ANI EVİ

SAMSUN YILDIRAY ÇINAR ANI EVİ

Telefon Numarası : 0.532 549 79 02

Ünlü ve Sevilen Sanatçı Yıldıray Çınarı Yaşatma Adına.

Zafer Mahallesi Şevketiye Caddesi No.29/A
İlkadım / SAMSUN

Yıldıray Çınar, 1940 yılında Samsun'da dünyaya geldi. Çınar, müzik kariyerine dokuz yaşında saz çalmaya başlamasıyla adım attı, bu yeteneğini babasının rehberliğiyle geliştirdi. Genç yaşlarda sahip olduğu yetenekleri, 1959'da Gölcük Deniz Ana Üssü'nde askerlik yaparken Adnan Menderes'e sergilediği bir türkü ile fark edildi. Menderes'in teşviki üzerine radyo denemelerine başlayan Çınar, halk müziği sahnesinde kendine sağlam bir yer edindi.

Müzik kariyerinin yanı sıra, Çınar 1965 yılında "Aman Dünya Ne Dar İmiş" filmiyle sinemaya adım attı ve 1980'lerin sonuna kadar 40'a yakın filmde rol aldı. Sanat hayatının zirvesindeyken spora olan ilgisiyle de dikkat çeken Çınar, Ahmet Ayık ile birlikte birçok antrenmanı gerçekleştirdi.

1990'lı yıllarda müzik ve sinema dünyasından uzaklaşan Çınar, son yıllarını medyadan uzak bir yaşam sürerek geçirdi. 2003 yılında Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalanarak, 29 Mayıs 2007'de yaşamını yitirdi.

Çınar'ın anısını yaşatmak adına, İstanbul'da iki sokağa ve Samsun'da bir gençlik merkezine ismi verildi. Ayrıca, Çarşamba ilçesindeki bir lisenin adı "Yıldıray Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" olarak değiştirildi. Sanatçının "Çarşambayı Sel Aldı" türküsünün hikayesini anlatan bir rölyef, ölümünden sonra Çarşamba'da dikildi.

Samsun yıldıray çınar anı evi adresi ve telefon numarası

Samsun türkü evi

 

 

279