Samsun Firmaları

İnternet Yüzsüzleri, Emek Hırsızlığı Yaparak Haramzade Web Siteleri Kuruyorlar.

Kenan Türkpençe Kopyala Yapıştır Siteleri YazısıHırsızlık, "mülkiyeti kendine ait olmayan bir nesneyi, izinsizce alıkoyma, kullanma, nesneden menfaat temin etme işidir." diyerek konuya başlayalım.

Hırsızlık denilince, konuya büyük pencereden bakmak gerekiyor. Biz sizlere bu hırsızlık olayının internet üzerinden ne şekillerde yapıldığından ve başkasının fikir, yazı, yorum ve projeleri üzerinden nasıl haramzadelik yapıldığından bahsedeceğiz.

İnsan faktörünün olduğu her yerde iyiliğin ve doğruluğun yanında, kötülük, yalan ve yanlışın da olduğunu bilirsiniz. Emek hırsızlığı ile haramzade internet sitelerinin varlığı başlı başına internet üzerinden iş yapanlar için can sıkıcı bir durum teşkil ediyor.

Şimdi, internet sitesi kurup veya kurdurup bir yatırım yapmak istiyorsunuz. İnternet sitesi kurmak veya kurdurmanın bir maliyet teşkil ettiğini biliyoruz, ama asıl sorun bundan sonra başlıyor. İnternet sitenizle ilgileniyorsunuz, yazılar yazıyorsunuz, resimler yayınlıyorsunuz, videolar yayınlıyorsunuz, özel haberler üretiyor, yorumlar yapıyor ve kendi fikri birikimlerinizi paylaşıyorsunuz. Bütün bunlar internet ortamında sizi özgün ve güvenilir bir kaynak yapıyor, bu duruma göre arama motorları sitenize daha fazla öncelik veriyor, ziyaretçi sayınız artıyor.

Bir site için hayati önem taşıyan olgu, ziyaretçi sayısıdır. Ziyaretçi sayınız ne kadar yüksek olursa o kadar fazla itibar görür ve o kadar fazla reklam alırsınız. Burada devreye yine emek hırsızlığı ile işinizi baltayan haramzadeler ortaya çıkıyor.

Şimdi internet üzerinden emek hırsızlığı ne şekilde yapılıyor ve nasıl sizin sitenizin birikimlerini kullanarak çıkar elde ediliyor ondan bahsedelim.

Bir internet sitesiniz var ve kendi bilgilerinizi, yazılarınızı ve görsel metaryallarinizi burada paylaşarak ziyaretçi kazanmaya çalışıyorsunuz. Aylarca hatta yıllarca bu şekilde internet sitenizde paylaşımlar yapıyorsunuz. Sonra emek hırsızları, sizin bu paylaşımlarınızı kopyala yapıştır yöntemiyle veya otomatik yazılımlar aracılığla sitenizden çalıp kendi sitelerinde yayınlıyorlar. Sizin yıllarca emek harcayarak, kafa patlatarak oluşturduğunuz paylaşımlarınızı sanki kendilerininmiş gibi kendi sitelerine koyup haksız kazanç elde ediyorlar.

Bu durumu çoğu zaman kendi sitelerimizde de görüyoruz. Resimlerini kendimizin çektiği, içeriğini kendimizin hazırladığı, logo-amblem gibi metaryallerini kendimizin hazırladığı paylaşımlarımızı, başka sitelerde görüyoruz. Öncelikle bu emek hırsızlarına hakkımızı helal etmediğimizi belirterek, verilen zararın boyutuna göre yasal yollara başvuracağımızı belirtmek isteriz.

Bu tip kopya içerik siteleri, öncelikle spam ve kopya içerik nedeniyle arama motorlarına bildirilerek, belli bir süre sonra sıralamadan düşürülmeleri sağlanabiliyor, ayrıca reklam anlaşmaları fesh edilebiliyor hatta arama motorlarından tamamen kaldırılmaları söz konusu olabiliyor.

Buradan emek hırsızlılarına şunu söylemek istiyorum; yaptığınız bu işlem, birinin evine girip yapılan hırsızlıktan farkı yoktur. Kendi emeğinizle, kendi bileğinizin hakkıyla kazanç sağlamayı öğrenmelisiniz ki; annenize, babanıza ve çoluk çocuğunuza layık, dürüst ve namuslu kişiler olarak onurlu bir hayat sürdürebilesiniz. Zaten insani olarak bu durumdan uzaklaşmışsanız, Dini açıdan bahsetmeye de gerek yok diye düşünüyorum.

Herkese, haramsız kazançlar diliyorum.

©samsunwebrehberi.com